SnarkNews on IOI-2009

 

All XXI IOI Medals:

26 Gold medals starts up from score 616.

  • Henadzi Karatkevich, Belarus - Winner
  • Kazuhiro Hosaka, Japan - Runner Up
  • YiHan Gao, China - 3rd place
  • ZiChao Qi, China - 3rd place
  • Dong Gu Kang, Korea
  • Szu-Po Wang, Chinese Taipei
  • Neal Wu, USA
  • Tomasz Kociumaka, Poland
  • JieMing Mao, China
  • Bogdan-Cristian Tataroiu, Romania
  • Jelle van de Hooff, The Netherlands
  • Pi-Hsun Shih, Chinese Taipei
  • Dzmitry Bahdanau, Belarus
  • Motoki Takigiku, Japan
  • Brian Hamrick, USA
  • Fabian Gundlah, Germany
  • Yaroslav Tverdokhlib, Ukraine
  • Cosmin Gheorghe, Romania
  • Sergey Fedorov, Russian Federation
  • Visit Pataranutaporn, Thailand
  • Stjepan Glavina, Croatia
  • Hanson Wang, Canada
  • Jae Sung Park, Korea
  • Jaroslaw Blasiok, Poland
  • Ali BabaeiCheshmehAhmadrezaei, Iran
  • Hyung Suk Yoon, Korea

50 silver medals starts up from score of 490.

  • ErJin Zhou, China
  • Wenyu Cao, USA
  • Sergey Rogulenko, Russia
  • Man Hin Hon, Hong Kong, China
  • Rumen Hristiov, Bulgaria
  • Stepan Palamarchuk, Ukraine
  • Makoto Soejima, Japan
  • Soheil Ehsani Banafti, Iran
  • JiaHan Chiam, Singapore
  • Abhabongse Janthong, Thailand
  • Adam Karczmarz, Poland
  • Che-Yang Wu, Chinese Taipei
  • Robin Cheng, Canada
  • Travis Hance, USA
  • Mikhail Kharitonov, Russia
  • Fereshte Khani, Iran
  • Tomas Bellan, Slovakia
  • Artem Volkhin, Belarus
  • Vladislav Epifanov, Russia
  • Ivan Pilat, Croatia
  • Stefan Avramov, Bulgaria Team 2 - OUT OF STANDING
  • Baris Kaya, Turkey
  • Peter Fulla, Slovakia
  • Jakub Pachocki, Poland
  • Marius Dragus, Romania
  • ZhanXiong Chin, Singapore
  • Gediminas Liktaras, Lithuania
  • Goran Zuzic, Croatia
  • Hayk Saribekyan, Armenia
  • Angel Pina, Spain
  • Massimo Cairo, Italy
  • Jaksa Markotic, Croatia
  • Mohammad Islam, Bangladesh
  • Eduards Kalinicenko, Latvia
  • Momchil Tomov, Bulgaria
  • Adhiraj Somani, India
  • Ardi Loot, Estonia
  • Felix Mirave, Spain
  • Paolo Comaschi, Italy
  • Pooya Vahidi Ferdowsi, Iran
  • Tsotne Tabidze, Georgia
  • Pasin Manurangsi, Thailand
  • Felipe Souza, Brazil
  • Angelina Johanna, Indonesia
  • Brian Bi, Canada
  • Momchil Ivanov, Bulgaria team 2 - OUT OF STANDING
  • RРµinardos Pradhitya, Indonesia
  • An Nguyen, Vietnam
  • David Klaska, Czech Republic
  • You-Cheng Syu, Chinese Taipei
  • Luka Milicevic, Serbia
  • Patrik Fimml, Austria

73 Bronze medals starts up from score 399.

  • Anton Anastasov, Bulgaria
  • Peter Csiba, Slovakia
  • Taksapaun Kittiakrastien, Thailand
  • Ahmed Ezzat, Egypt
  • Gabriel Dalalio, Brazil
  • Prashant Vasudevan, India
  • Zurab Kutsia, Georgia
  • Ivgeny Priemovitz, Israel
  • Martin Frolovs, Latvia
  • Paul Kirchner, France
  • Mikayel Sukiasyan, Armenia
  • Omar Ali, Egypt
  • Adas Burksaitis, Lithuania
  • Yuichiro Hirano, Japan
  • Keshav Dhandhania, India
  • Andre Pereira, Brazil
  • Jamie McCloskey, New Zealand
  • Vlastimil Dort, Czech Republic
  • Evgeny Martynov, Australia
  • Osman Aka, Turkey
  • Raymond Kang, Singapore
  • Hyeok Hwa Seong, Korea
  • Olegs Osmjans, Latvia
  • Juan Jose Gonzalez, Spain
  • Ugljesa Stojanovic, Serbia
  • Jacobus Conradie, South Africa
  • Risan Risan, Indonesia
  • Hung Hoang, Vietnam
  • Rafael Mantilla, Colombia
  • Ivan Georgiev, Bulgaria
  • Deryck Chan, United Kingdom
  • Joel Colledge, United Kingdom
  • Yevgen Anisimov, Ukraine
  • Mathias Knudsen, Denmark
  • Behruz Afzali, Tajikistan
  • Eike Mueller, Germany
  • Daniel Berger, Australia
  • Normunds Vilcins, Latvia
  • Pak Hay Chan, Hong Kong, China
  • Timothee Lacroix, France
  • Madiyar Aitbayev, Kazakhstan
  • Gabor Gevay, Hungary
  • Pedro Abreu, Portugal
  • Peter Wen, Canada
  • Jussi Kokkala, Finland
  • Simon Lindholm, Sweden
  • Khanh Nguyen, Vietnam
  • Boris Grubic, Serbia
  • Levan Varamashvili, Georgia
  • Mariam Kobiashvili, Georgia
  • Kenneth Wong, Australia
  • Ahmet Senol, Turkey
  • Daniel Graf, Switzerland
  • Emre Sunecli, Turkey
  • Simon Forest, France
  • Ismael Belghiti, France
  • WeiZhong Lim, Singapore
  • Maximilian Alber, Italy
  • Mihail Kovachev, Bulgaria team 2 - OUT OF STANDINGS
  • Georgios Panagiotakos, Greece
  • Leandro Castillo Valdes, Cuba
  • Simon Laube, Switzerland
  • Amir Tulegenov, Kazakhstan
  • Boris Pfahringer, New Zealand
  • Hynek Jemelik, Czech Republic
  • Yasen Trifonov, Bulgaria Team Plovdiv - OUT OF STANDINGS
  • Andrei-Paul Puni, Roumania
  • David Sebastian Venhoekm, The Netherlands
  • Emad Willliam, Egypt
  • David McCarthy, Ireland
  • Raymond van Bommel, The Netherlands
  • Wai Hon Law, Hong Kong, China
  • Giovanni Paolini, Italy
  • Ramon Reyes Fajardo, Cuba
  • Vadim Yanushkevych, Ukraine