SnarkNews on IOI-2008

 

Players, who reached Top 3 at least twice

1.Gennady KorotkevichBelarus2009 - 1st, 2010 - 1st, 2011 - 1st, 2012 - 2nd
2.Victor BargatchevRussian Federation1994 - 1st, 1995 - 1st
3.Vladimir MartianovRussian Federation1997 - 1st, 1998 - 1-4 place
4.Fredrik HussSweden1992 - 1-12 place, 1993 - 1-4 place
5.Weidong HuChina2004 - 2nd, 2005 - 1-4 place
6.Igor MalyCzeskoslovakia1989 - 1st,1991 - 3rd

All IOI Winners:

1989:

Place 1 - Gepaitis Andrius (USSR)
Place 2 - Kuhn Markus (Germany)
Place 3 - Igor Maly (Czechoslovakia)

1990:

Place 1 - Petrov Tzvetomir (Bulgaria)
Place 2 - Siebert Fridtjof (Germany)
Place 3 - Teodor Tonchev (Bulgaria)

1991:

Place 1 - Igor Maly (Czechoslovakia)
Place 2 - Yang Cheng (China)
Place 3 - Zoltan Turanyi (Hungary)

1992:

Place 1-12 - Asavanuchit Pinit (Thailand)
Place 1-12 - Nathan Bronson (USA)
Place 1-12 - Chen Gao (China)
Place 1-12 - Fagcharoenphon Jittat (Thailand)
Place 1-12 - Fredrik Huss (Sweden)
Place 1-12 - Kim BomJun (Korea)
Place 1-12 - NguyenTuan Viet (Vietnam)
Place 1-12 - Matej Ondrusek (Czechoslovakia)
Place 1-12 - Peter Laszlo (Hungary)
Place 1-12 - Shawn Smith (USA)
Place 1-12 - Wu Xing (China)
Place 1-12 - Yang Yunhe (China)

1993:

Place 1-4 - Folagar Mehdi (Iran)
Place 1-4 - Fredrik Huss (Sweden)
Place 1-4 - Radu-Lucian Lupsa (Romania)
Place 1-4 - Martin Mares (Czech Republic)

1994:

Place 1 - Victor Bargatchev (Russian Federation)
Place 2 - Walter Hoffman (Germany)
Place 3 - Roman Elizarov (Russian Federation)

1995:

Place 1 - Victor Bargatchev (Russian Federation)
Place 2 - Patrick Smears (United Kingdom)
Place 3 - Gabor Kovacs (Hungary)

1996:

Place 1 - Daniel Kral (Czech Republic)
Place 2 - Xiaochuan Wang (China)
Place 3 - Piotr Zielinski (Poland)

1997:

Place 1 - Vladimir Martianov (Russian Federation)
Place 2 - Janis Sermulins (Latvia)
Place 3 - Oleg Murk (Estonia)

1998:

Place 1-4 - Daniel Wright (South Africa)
Place 1-4 - Mihai Stroe (USA)
Place 1-4 - Vladimir Martianov (Russian Federation)
Place 1-4 - Zhang Zhunping (China)

1999:

Place 1 - Hong Chen (China)
2-3 place - Matias Vogelzang (Netherlands)
2-3 place - Roman Pastoukhov (Russian Federation)

2000:

Place 1 - Mikhail Baoutine (Russian Federation)
Place 2 - Hong Chen (China)
Place 3 - David Pritchard (Canada)

2001:

Place 1 - Reid Barton (USA)
Place 2 - Mihai Patrascu (Romania)
Place 3 - Ziqing Mao (China)

2002:

Place 1 - Wan Yeong Jung (Korea)
Place 2 - Pawel Parys (Poland)
Place 3 - Velin Tzanov (Bulgaria)

2003:

Place 1 - Hwan-Seung Yeo (Korea)
Place 2 - Ivailo Riskov (Bulgaria)
Place 3 - Thomas Wuerthinger (Austria)

2004:

Place 1 - Paul Jefferys (United Kingdom)
Place 2 - Weidong Hu (China)
Place 3 - Tiancheng Lou (China)

2005:

Place 1-4 - Weidong Hu (China)
Place 1-4 - Eric Price (USA)
Place 1-4 - Yuan Zhou (China)
Place 1-4 - Yuriy Znovyak (Ukraine)

2006:

Place 1 - Filip Wolski (Poland)
Place 2 - Jae Hyun Park (Korea)
Place 3 - Fan Long (China)

2007:

Place 1 - Tomasz Kulczynski (Poland)
Place 2 - Yi Yang (China)
Place 3 - Hua-yang Guo (China)

2008:

Place 1 - Huancheng Yu (China)
Place 2 - Panupong Pasupat (Thailand)
Place 3-4 - Dong Zhou (China)
Place 3-4 - Marcin Koscielnicki (Poland)

2009:

Place 1 - Henadzi Karatkevich (Belarus)
Place 2 - Kazuhiro Hosaka (Japan)
Place 3-4 - Gao YiHan (China)
Place 3-4 - Qi ZiChao (China)

2010:

Place 1 - Gennady Korotkevich (Belarus)
Place 2 - Rumen Hristov (Bulgaria)
Place 3 - Adrian Jaskolka (Poland)

2011:

Place 1 - Gennady Korotkevich (Belarus)
Place 2 - Haoqiang Fan (China)
Place 3-4 - Felipe Abella Souza (Brazil)
Place 3-4 - Pavel Kunyavskiy (Russian Federation)

2012:

Place 1 - Johnny Ho (USA)
Place 2 - Gennady Korotkevich (Belarus)
Place 3 - Yuzhou Gu (China)

2013:

Place 1 - Lijie Chen (China)
Place 2 - Mingda Quao (China)
Place 3-4 - Haoran Xu (China)
Place 3-4 - Nikolay Kalinin (Russian Federation)

2014:

Place 1-3 - Scott Wu (USA)
Place 1-3 - Ishraq Huda (Australia)
Place 1-3 - Yinzhan Xu (China)

2015:

Place 1 - Jeehak Yoon (Korea)
Place 2 - Mikhail Ipatov (Russian Federation)
Place 3 - Andrew He (United States)

2016:

Place 1 - Ce Jin (China)
Place 2 - Zuofan Wu (China)
Place 3 - Vladislav Makeev (Russian Federation)